BŁAHOSTKI

Błahostki

Wydawnictwo BRYK-ART, Łobez 2021, format B6, stron 92, oprawa twarda, szyta.

ISBN: 978-83-960086-1-9.

Opracowanie graficzne, projekt okładki i redakcja Bogdan Zdanowicz. Rysunki na okładce i w książce Dariusz Mazur. Zdjęcie autora Halina Szczepańska.

Irmina Kosmala  zanotowała w  Kuźni Literackiej m. in. Dobra myśl – niczym przyzwoity ciepły posiłek mroźną zimą – krzepi. Za oknem wiosna, więc – pozostając w terminologii kulinarnej – dobrze byłoby, gdyby i myśl była lekkostrawna. Nie powodowała niepotrzebnych wzdęć tudzież zaparć. Zdaje się, że takiemu celowi przyświeca najnowszy zbiór Błahostek Lecha M. Jakóba.(…) W jego fraszkach – podobnie jak u klasyka gatunku, Sztaudyngera – mnóstwo jest humoru i tylko szczypta ironii oraz naparstek sarkazmu. Znajdziemy tu wiele śmiesznych powiedzonek, w celny sposób obnażających niedostatki ludzkich poczynań, zmagań z własną ułomnością czy losem.

 

A tak zachęca autorka minirecenzji do lektury:

DO CZYTELNIKA

Masz, czytelniku, ochotę na słowne igraszki?
Nie wahaj się sięgnąć po Jakóbowe fraszki.

 

Recenzje:

POD ŻAGLEM. FOTOOPOWIADANIA

Pod żaglem

Wydawnictwo SORUS, Poznań 2020, str. 152, oprawa twarda.

ISBN: 978-83-66024-58-8

Projekt graficzny Eliza Kalinowska. Zdjęcia na okładce Halina Szczepańska. Logo autora na okładce Sławomir Sosialuk. Zdjęcia na wyklejkach Halina Szczepańska i Dariusz Wrzesiński. Zdjęcia w książce Jerzy Grabowiec, Krzysztof Jakób, Lech M. Jakób, Piotr Müldner-Nieckowski, Halina Szczepańska, Inga Szwedler, Dariusz Wrzesiński.

Wydana kilka lat temu książka Po kiju. Fotoopowiadania zobrazowała pasję wędkarską pisarza. Tym razem ujawnił drugą pasję: żeglarstwo. Autor skupił się na jachtingu śródlądowym, wybierając jeden akwen: największe jezioro Pojezierza Drawskiego (jezioro Drawsko). Krótkie opowieści, ilustrowane licznymi fotografiami, dotyczą zdarzeń i przygód, jakich doświadczył, pływając ze swoją partnerką (a też rodziną i przyjaciółmi). Rzecz mocno osadzona jest w pomorskiej przyrodzie, przedstawiona opisami niepozbawionymi humoru, przybliżającymi jachting w sposób przyjazny, zwłaszcza dla pragnących dopiero zaznać frajdy pływania pod żaglami.

ZJADACZ KSIĄŻEK

Zjadacz książek

Wydawnictwo BRYK-ART, Łobez 2019, str. 68, oprawa twarda, format A6.

Wydanie II, poprawione i rozszerzone. Wydanie I pojawiło się w Antologii współczesnych polskich opowiadań, ogłoszonej przez Wydawnictwo FORMA w 2008 r.

Projekt okładki, opracowanie graficzne i redakcja: Bogdan Zdanowicz. Zdjęcie autora: Halina Szczepańska. Rysunki wewnątrz książki: Władysław Edward Gałka.

ISBN 978-83-954512-9-4

DO GÓRY NOGAMI

Do góry nogami

Wydawnictwo FORMA, Szczecin-Bezrzecze 2018, str. 64

ISBN 978-83-65778-78-9

Wydanie drugie jako e-book: ISBN 978-83-65778-79-6

Zbiór zawiera aforyzmy powstałe w latach 2008-2018. Wiele z nich publikowały rozmaite pisma, między innymi: „Krytyka Literacka”, „Prowincja”, „Protokół Kulturalny”, „Nihil Novi”, „Filantrop”, „Kurier Szczeciński”, portal „Pisarze.pl” oraz „Kołobrzeskie Wiadomości”.

Tak o książce pisze na okładce Wojciech Czaplewski:

Sztuka aforyzmu? Na to trzeba odwagi: przemknąć między banałem a bełkotem jak między Scyllą a Charybdą. Sznureczek słów, nanizanych od wielkiej litery po kropkę, łudzi pozorną łatwością. Przechodniu, zatrzymaj się, zawahaj Oto słowo odpowiednie dane rzeczy. Oto myśl obrysowana słowem jak kredką. O polityce. O miłości, o śmierci. O krowach. O Bogu. Zdania i uwagi ugniecione w intelektualną bajaderkę, pozorny bałagan, spoza którego wyłania się On: Lech M. Jakób, prowokator, Erazmiański szyderca o gołębim sercu.

Rzecz ukazała się w serii „Piętnastka”. Teksty przeplatają rysunki kołobrzeskiego artysty Dariusza Mazura. Okładkę zaprojektował Paweł Nowakowski, wykorzystując na froncie zdjęcie autora wykonane przez Halinę Szczepańską.

Więcej o książce na stronach Kuźni Literackiej: http://kuznia.art.pl/recenzje/2115-do-gory-nogami-lech-m-jakob.html

w Gazecie Kulturalnej:

http://www.gazetakulturalna.zelow.pl/images/stories/pdf/10_2018_5.pdf

a także:

http://annasikorska.blogspot.com, 04.06.2019

Nadto esej o aforyzmach – Anna Krasuska „Słowostrzępy” – „Migotania. Gazeta literacka” nr 4 (61) 2018, str. 42-43

RZECZY

Rzeczy

Wydawnictwo FORMA, Szczecin-Bezrzecze 2017, str. 56, seria „Piętnastka”.

Projekt okładki: Paweł Nowakowski. Zdjęcie autora: Halina Szczepańska. Zdjęcia na okładce i w książce: Janusz Drzewucki.

ISBN 978-83-65778-22-2

Wydanie drugie jako e-book: ISBN 978-83-65778-9

Tak o zbiorze wierszy pisze na okładce Bartosz Suwiński:

Lech M. Jakób trwa przy rzeczach, czuje ich smak, waży każdy detal, to one są dla niego kotwicami sensu, na rozmytym morzu dni. Rzeczy zakorzeniają nas w świecie, przechowują pamięć naszych starań i przemijań, dają się poczuć, pozwalają skupić na sobie rozproszone myśli. Nowy tom wierszy kołobrzeskiego poety jest rozpisanym na kilkadziesiąt głosów studium przedmiotów, które składają się na ziarnistość i ciążenie rzeczywistości, otwierającej się dla każdego z nas konkretną przestrzenią. „Świat biegnie mu przez głowę rzeczami” – tak moglibyśmy powiedzieć o Jakóbie, wersem zapożyczonym od Krystyny Miłobędzkiej. Tom, który trzymają państwo w rękach reprezentuje możliwości i style bycia rzeczy, których sensy stale bywają rozważane przez myślące głowy, szukające dla siebie oparcia. I jeszcze to: rzeczy wiodą swoje utajone życia, a poeta próbuje odsłonić ich rytm, bo najpiękniejszy jest przedmiot, który chwyta mój wzrok i sięga celu jak strzała utkwiona w środku tarczy.

Recenzje:

 • „Czułość rzeczy”, Protokół Kulturalny 65, 2018
 • „Rzec można o rzeczy”, Topos, 4/2017
 • „Rzeczy”, http://annasikorska.blogspot.com, 8.12.2017
 • „Mój regał podręczny”, Prowincja, 3/2017
 • „W rzeczy samej”, Gazeta Kulturalna, 7/2017
 • „Martwa natura (?), czyli jak rzeczy się mają…”, http://kuznia.art.pl, 1.06.2017

PORADNIK GRAFOMANA

Poradnik grafomana

Wydawnictwo FORMA, Szczecin-Bezrzecze 2015, str. 150, seria „Piętnastka”.

Projekt okładki: Paweł Nowakowski. Zdjęcia na okładce Anna Nowakowska. Zdjęcia autora: Halina Szczepańska. Rysunki: Lech M. Jakób.

ISBN: 978-83-60881-20-0

Wydanie drugie jako e-book: ISBN 978-83-60881-49-1

Książka złożona jest z trzech części: trzydziestu felietonów literackich, oryginalnych cytatów poetyckich wpadek i z żartobliwie pomyślanego słowniczka „przypadłości i boli pisarzów”, na który składa się blisko dwieście haseł.
Zawarte tu teksty, powstały w latach 1998-2014; częściowo publikowane były w w „Latarni Morskiej”, „Łabuziu”, „Raptularzu Kołobrzeskim” i „Twórczości”.

Recenzje:

 • „Przestrogi, uwagi i utyskiwania, czyli literat o literatach”, www.szczecinczyta.pl, 12.07.2016
 • „Poradnik grafomana, czyli nie tylko o pisarzach”, http://artfreading.pl, 22.03.2016
 • „Pisarzowi to dobrze jest”, Fabularie, 3/2015
 • Poradnik grafomana”, http://annasikorska.blog.spot.com, 9.09.2015
 • „Hipokrytom słowa, popaprańcom pisarskim…”, Topos, 4/2015
 • „Mamy zoila!”, Gazeta Kulturalna, 7/2015
 • „>Kwadraty< Lecha M. Jakóba”, Miesięcznik, 5-6/2015
 • „Poradnik kafara”, http://kuznia.art.pl, 5.2015
 • „Krzyk kobiet w kaloryferach”, Kurier Szczeciński, 16.04.2015

PO KIJU. FOTOOPOWIADANIA

Po kiju. Fotoopowiadania

Oficyna Wydawnicza MULTICO, Warszawa 2013, str. 126, oprawa twarda.

Projekt graficzny okładki i wnętrza: Eliza Goszczyńska. Zdjęcie na okładce: Halina Szczepańska (przód), Krzysztof Jakób (tył). Rysunek przy paginacji: Lech M. Jakób. Zdjęcia na wyklejkach: Dariusz Swosiński. Zdjęcia: Lech M. Jakób, Krzysztof Jakób, Zbigniew Jakób, Halina Szczepańska, Kazimierz Ratajczyk, FOTOLIA.

ISBN 9788377632642

„Po kiju” to zbiór 44 reminiscencji prozatorsko-fotograficznych, w których pisarz ujawnia swoją pasję wędkarską. Minioopowiadania, wsparte zdjęciami, przenoszą nas nad morze, jeziora i rzeki – gdzie dochodziło do spotkań z podwodnymi drapieżnikami. Najwięcej przygód dotyczy szczupaka i troci wędrownej. Znajdziemy tu także historie związane z łososiami, pstrągami, węgorzami i okoniami. Ale nie tylko, gdyż dużym walorem tej książki jest szerszy kontekst natury, gdzie obok ryb pojawiają się inni przedstawiciele rodzimej fauny – na przykład norka, dzik, kormoran i bielik. Wszystko to razem, tworząc niepowtarzalny klimat, ujmuje bezpretensjonalnością obserwacji oraz pobudza do refleksji.

CIEMNA MATERIA

Ciemna materia

powieść

Wydawnictwo FORMA i Fundacja Literatury imienia Henryka Berezy, Szczecin-Bezrzecze 2013, str. 144, seria „Kwadrat”.

Projekt okładki: Paweł Nowakowski. Fotomontaż na okładce: Rafał Babczyński. Zdjęcie autora: Halina Szczepańska.

ISBN 978-83-63316-38-9

Wydanie drugie jako e-book (w formacie EPUB, MOBI): ISBN 978-83-63316-39-6

„Ciemna materia” to historia dwóch rozpadów: małżeńskiego związku oraz poprzedniej formacji ustrojowej naszego kraju. Przy czym wątek rozpadu PRL-u autor wplatał wręcz na gorąco w swoją opowieść. Powieść powstawała bowiem w latach dziewięćdziesiątych minionego wieku i została (wówczas pt. „Sprawki tego świata”) wyróżniona główną nagrodą w Pomorskim Konkursie Prozatorskim. Ale Lech M. Jakób zrezygnował wtedy z jej publikowania. Zdecydował się na to dopiero teraz, po przeredagowaniu powieści, uzupełnieniu i zmianie tytułu. Czytelnik dostaje zatem rzecz najnowszą w dorobku pisarza, a jednocześnie bardzo bliską opisywanym przez niego czasom, które ukazane są przez pryzmat losów mieszkającego na Pomorzu architekta oraz jego żony, wykładającej literaturę na jednym z pomorskich uniwersytetów. Towarzyszy im cała galeria oddziałujących na nich postaci uwikłanych w wydarzenia pośrednio i bezpośrednio wpływające na życie w „paranormalnej” rzeczywistości tamtego okresu. Niejednokrotnie rodzi to skrajne emocje, odbijające się w sposobie narracji – narracji oddającej wewnętrzny niepokój protagonistów i idealnie dostosowanej do ich heroicznych prób ocalenia tego, co skazane jest na rozpad, bez którego niemożliwe by jednak było nowe otwarcie.

Recenzje:

 • „>Kwadraty< Lecha M. Jakóba”, Miesięcznik, 5-6/2015
 • „Pieskie życie”, Gazeta Kulturalna, 9/2014
 • „Kilkanaście scen z życia”, elewator, 2/2014
 • „Była miłość w PRL-u”, Lampa, 1-2/2014
 • „Człowiek o kurzym sercu”, Topos, 1-2/2014
 • „Traktat o utracie”, www.kuznia.art.pl, 2014
 • „Ciemna materia”, www.pisarze.pl, 1/2014
 • „Jestem samotnym wilkiem…”, Miesięcznik, 12/213-1/2014
 • „Nowa powieść Lecha M. Jakóba”, Kołobrzeskie Wiadomości, 12/2013-2/214
 • „Świat bez książek to świat pusty”, Gazeta Kołobrzeska, 6.12.2013

MÜLDNER & JAKÓB

Korespondencja literacka 1998-2007

Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2010, str. 324.

Do druku podała i przypisami opatrzyła Małgorzata Jóźwiak. Projekt okładki Krzysztof Galus. Zdjęcie Autorów na okładce Halina Szczepańska.

ISBN 978-83-7611-577-1

Książka zawiera dziewięcioletnią wymianę kilkudziesięciu listów między zaprzyjaźnionymi pisarzami. I choć korespondencja kładzie nacisk na literaturę, nie brakuje tu uwag dotyczących spraw prywatnych, towarzyskich, społecznych i politycznych. To żywe, często bardzo emocjonalne komentarze tego, co w kulturze się działo. Zarówno Lech M. Jakób, jak i Piotr Müldner-Nieckowski nie szczędzą nam swoich rozterek, nie kryją marzeń i planów, a też rozczarowań – dzięki czemu książka uzyskuje również walor pozadokumentalny i momentami czyta się jak fabularna proza.

Listy od 1998 roku publikował kwartalnik „Łabuź”, a wymiana korespondencji trwała do jesieni 2007 r., gdy łobeski kwartalnik przestał się ukazywać.

FILIP LEWITUJE

Filip Lewituje

powieść dla młodzieży, 3 cz. trylogii o Filipie Szalonym

Najnowsze przygody Filipa Szalonego, bohatera dwóch wcześniejszych powieści: Włóczęga Filipa i Filip Szalony książki, która zdobyła pierwszą nagrodę w I edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Wydawnictwa TELBIT na powieść dla młodzieży. Uparty i zakręcony Fil (szesnastoletni gimnazjalista) podąża tropem testamentalnej zagadki dziadka Fabiana. Po perypetiach w Anglii i Chorwacji ląduje w Norwegii, potem na duńskiej wyspie Bornholm jednak wciąż nie wszystko jest do końca jasne. Na różnych etapach podróży towarzyszą mu: jego przyjaciel Żupan, brat Fryderyk (student elektroniki) oraz siostra Fortunata (studentka ASP), lecz ostatecznej próby musi doświadczyć samotnie… Wraca do kraju, gdzie w lesie, na odludziu, korzystając z kolejno rozszyfrowywanych wskazówek, próbuje odkryć tajemnicę testamentu przodka. Czy mu się udaa Jeśli uwielbiasz podróżować, cenisz dobry humor i masz wyobraźnię ta książka jest dla Ciebie! Można ją czytać niezależnie od znajomości I i II części trylogii.

ISBN 9788360848890