Uwięzienie i inne opowiadania

Instytut Wydawniczy ŚWIADECTWO, Bydgoszcz 2002. Str. 120. Projekt okładki Michał Zieliński. Zdjęcie na okładce Kazimierz Ratajczyk. Na okładce i w książce wykorzystano grafiki autora z cyklu „Ślady”.

„Każdemu przydarza się kiedyś coś, co może go zmienić, zmienia. I niekoniecznie musi to być epizod ekstremalny. Niejednokrotnie wystarcza jakiś znak, mniej lub bardziej wyraźny, nawet zwykły sen. Byle patyczek na piasku przyniesiony przez morze, żądło pszczoły, ból, zapach, przypadkowe zdanie z książki, odbicie w lustrze, wszystko. Trzeba tylko umieć sobie z tym poradzić, być, być gotowym. No i nie prześlepić, nie przeoczyć.” – Lech M. Jakób

Uwięzienie – to otwierające zbiorek jedno z pięciu opowiadań Lecha M. Jakóba. We wszystkie historie wpisane jest to samo przeznaczenie. Oczywiście, można każdą z nich czytać rozłącznie, jednak dopiero ujęcie holistyczne ujawni cenne przesłanie. Zbiór opowieści, połączonych nierozerwalnym pokrewieństwem niczym  papilarnymi liniami, obnaży przed czytelnikiem istotę  jego przeznaczenia: wszyscy jesteśmy uwięzieni. Czym zatem będzie wolność? To idea, ku której ciosamy egzystencjalne schody. Na wzór Syzyfa – wznosimy swe ciało i ducha jak kamień… ku wolności. Drugi człowiek, pouczają nas systemy moralne i religijne, pomoże nam w osiągnięciu celu.